ACM
Tim Sveučilišta u Zagrebu – Stjepan, Ivan i Gustav – u svibnju nastupa na finalu Svjetskog studentskog ACM natjecanja u Maroku. Njihov stručni voditelj Goran osmislio je nepobjedivu taktiku kojom će na finalu rješavati zadatke.
Na samom početku, svaki član tima na brzinu će procijeniti težinu svakog od \(N\) zadataka. Težine su opisane brojevima od \(1\) do \(5\), a njihovo je značenje sljedeće:
- \(1\) - hehehe
- \(2\) - ma može!
- \(3\) - pa dobro.
- \(4\) - hmmmm...
- \(5\) - jesi ti normalan?
Nakon toga zadatke će podijeliti među sobom. Radi jednostavnosti, ako su zadaci redom označeni brojevima od \(1\) do \(N\), Stjepan će uzeti prvih nekoliko zadataka, Gustav posljednjih nekoliko zadataka, a Ivan preostale zadatke. Dakle, niz zadataka podijelit će na tri dijela – svaki dio sadržavat će uzastopne zadatke, i to barem jedan zadatak.
Podjelu će napraviti tako da zbroj procijenjenih težina, za svaki zadatak računajući samo procjenu onog člana tima kome je dodijeljen taj zadatak, bude što manji. Vaš je zadatak izračunati taj najmanji mogući zbroj.
Ulazni podaci
U prvome retku nalazi se prirodan broj \(N\) \(( 3 \leq N \leq 150000 )\), broj zadataka.
U svakom od sljedećih triju redaka nalazi se po \(N\) prirodnih brojeva (od \(1\) do \(5\)): procjene težina zadataka, redom kojim su zadani. Prvi od tih redaka odgovara Stjepanovim, drugi Ivanovim, a treći Gustavovim procjenama.
Izlazni podaci
U jedini redak ispišite traženi minimalan zbroj težina.
Primjeri test podataka
Ulaz
3
5 1 1
1 5 1
1 1 5
Izlaz
15
Objašnjenje
Jedina je mogućnost da Stjepan dobije prvi, Ivan drugi, a Gustav treći zadatak.
Ulaz
7
3 3 4 1 3 4 4
4 2 5 1 5 5 4
5 5 1 3 4 4 4
Izlaz
21
Comments