Kocke - Školsko (2015)
ŠKOLSKO NATJECANJE 2015. / Srednja škola, II. podskupina (3. i 4. razred) - 2. zadatak
Mirko i Slavko su na parkiralištu novootvorenog shopping centra na periferiji pronašli dvije ogromne kocke od stiropora.
Kocke su slične onima za ‘Čovječe ne ljuti se’ (osim što su ogromne) - imaju po 6 strana označenih brojevima od 1 do 6, s brojevima raspoređenima kao na slici:
Drugim riječima, ako se kocka postavi tako da je broj jedan na prednjoj, a broj dva na desnoj strani kocke, onda će broj tri biti na gornjoj strani kocke dok će suma brojeva na suprotnim stranama uvijek biti točno sedam.
Mirko i Slavko su uzeli svako po jednu kocku, udaljili se dovoljno daleko, te su kocke stavili ispred sebe u istom položaju - jedan je na prednjoj, dva na desnoj, tri na gornjoj strani.
Nakon toga su i Mirko i Slavko napravili N koraka, gdje je svaki korak ili prevrtanje kocke ili pauza te traje točno jednu sekundu. Točnije, mogući su sljedeći koraci:
- U - prevrtanje prema gore (eng. Up)
- D - prevrtanje prema dolje (eng. Down)
- R - prevrtanje nadesno (eng. Right)
- L - prevrtanje nalijevo (eng. Left)
- P - pauza, igrač čeka i ništa ne radi (eng. Pause)
Prevrtanja se vrše preko bridova kocke. Na primjer, ako Mirko u početnom položaju prevrne kocku prema gore, onda će ona biti u položaju u kojemu je na prednjoj strani broj četiri, na desnoj strani broj dva, a na gornjoj strani broj jedan.
Ako je nakon toga prevrne nadesno, onda će na prednjoj strani biti broj četiri, na desnoj broj jedan, a na gornjoj broj pet.
Mirko i Slavko su počeli u isto vrijeme te su napravili svatko po N koraka paralelno.
Napišite program koji na temelju Mirkovih i Slavkovih koraka određuje koliko je bilo koraka nakon kojih se na gornjoj strani obje kocke nalazio isti broj.
Ulazni podaci
U prvom redu nalazi se prirodni broj N (N ≤ 100) - broj koraka koje je napravio Mirko odnosno Slavko.
U drugom i trećem redu nalaze se nizovi znakova M i S (svaki dužine točno N znakova) koji opisuju kako su kocku prevrtali Mirko, odnosno Slavko.
U nizu se pojavljuju samo velika slova ‘U’, ‘D’, ‘R’, ‘L’, ‘P’ koja opisuju pojedine korake kako je opisano u tekstu zadatka.
Izlazni podaci
U prvi red potrebno je ispisati koliko se puta dogodilo da su se nakon završenog koraka na vrhu kocaka našli isti brojevi.
Primjeri test podataka
Ulaz
2
UU
LL
Izlaz
1
Ulaz
5
UDRRP
ULDDD
Izlaz
2
Objašnjenje
Objašnjenje 2. primjera: brojevi na vrhu kocaka podudaraju se nakon prvog te petog koraka.
Comments