Melodija
Školsko natjecanje iz informatike 2018. / Prva podskupina (1. i 2. razred) - 2. zadatak
Prilikom sviranja blok-flaute, osam prstiju (četiri prsta lijeve i četiri prsta desne ruke) pokriva osam rupa na instrumentu, ovisno o tonu koji treba odsvirati. Na donjoj slici prikazan je način sviranja dvanaest tonova donje oktave na C-sopran blok-flauti. Svaki prst svoju rupu može pokriti potpuno (što je na slici označeno punim krugom), djelomično (označeno polovinom kruga) ili rupu ostaviti otvorenom (označeno praznim krugom).
Zadana je melodija opisana nizom tonova sa slike koji mogu biti: C, C#, D, D#, E, F, F#, G, G#, A, A#, B. Pritom tonove C#, D#, F#, G# i A# možemo označiti i drugačije, kao Db, Eb, Gb, Ab i Bb redom (jer je npr. C povišeni isto što i D sniženi). Vaš je zadatak za zadanu melodiju odrediti koliko ju je teško odsvirati na blok-flauti. Težinu melodije mjerimo ukupnim brojem pomaka prstiju prilikom njezinog sviranja. Na početku su sve rupe pokrivene prstima, a prst se pomiče kada za sviranje novog tona treba promijeniti stanje odgovarajuće rupe (iz pokrivene u djelomično ili potpuno otvorenu i slično).
Ulazni podaci
U prvom retku nalazi se prirodan broj N (1 ≤ N ≤ 20), broj tonova u melodiji. U drugom retku nalazi se niz od N tonova iz teksta zadatka odvojenih razmakom.
Izlazni podaci
U jedini redak ispišite traženu težinu melodije, tj. broj pomaka prstiju.
Bodovanje
U test podatcima ukupno vrijednima 40% bodova tonovi će pripadati C-dur ili a-mol ljestvici, tj. ulaz neće sadržavati znakove “#“ ili “b”.
Primjeri test podataka
Ulaz
8
C D E C C D E C
Izlaz
8
Objašnjenje
Broj pomaka prstiju pri sviranju pojedinog tona iznosi redom: 0 + 1 + 1 + 2 + 0 + 1 + 1 + 2 = 8.
Ulaz
6
A# Ab F# D# Db B
Izlaz
21
Objašnjenje
Broj pomaka prstiju pri sviranju pojedinog tona iznosi redom: 4 + 4 + 3 + 2 + 2 + 6 = 21.
Comments